NARODOWE CZYTANIE

6 września 2024 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji akcji Narodowego Czytania zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Babiaku.

Akcja została zainicjowana w 2012r. i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, a jej nadrzędnym celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania największych dzieł narodowych. Wydarzenie już od lat pomaga zwrócić uwagę na bogactwo polskiej literatury, stymulując jednocześnie do samodzielnego czytania książek.

Lekturą 13. odsłony akcji społecznej  był „Kordian” Juliusza Słowackiego. Utwór, który ukazał się w 1834 r. w Paryżu należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale również można go traktować jako opowieść o naszej współczesności. O tym, ze wolność i niepodległość wymagają ciągłej gotowości do czynu.

Akcja ta to doskonała okazja do wspólnego czytania, ale i czas celebrowania bogactwa naszego języka i kultury.