Category Archives: Aktualności

UCZEŃ KLASY 6b W FINALE KONKURSU FOX 2024!

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie organizowany jest corocznie
na początku marca. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów wszystkich typów szkół
i odbywa się w 5 kategoriach wiekowych: Kittens (kl. III-IV SP) Bunnies (kl. V-VI SP), Ducks (kl. VII-VIII SP), Lions ( I i II kl. szkoły średniej) and Eagles (III-VI kl. szkół ponadpodstawowych).

Konkurs języka angielskiego FOX dla uczniów wszystkich typów szkół powstał w roku szkolnym 2000/2001. Pierwsza edycja odbyła się w Bielsku-Białej i powiecie bielskim.
Ze względu na duże zainteresowanie ze strony młodzieży i nauczycieli został rozszerzony na cały kraj.
Do tej pory w konkursie wzięło udział ponad 420 tys. uczniów z Polski oraz ze szkół
z polskim językiem nauczania z Czech.
Ideą konkursu jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez udział w teście, do rozwiązania którego potrzeba odpowiedniej dla danej kategorii wiekowej wiedzy gramatycznej, słownikowej, kulturoznawczej oraz z zadanej lekturki. Test składa się z trzydziestu zadań wielokrotnego wyboru.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Wielokrotnie nagradzany robot CUE został zaprojektowany dla młodych ludzi, którzy chcą rozwijać umiejętność programowania. W przyjazny sposób pozwala przejść z języka blokowego do programowania tekstowego w JavaScript. Posiada szeroki wachlarz zachowań oraz wyzwań ukrytych w aplikacji. Wspiera dzieci w samodzielnym poznawaniu tajników JavaScript oraz tworzeniu własnych projektów. Aplikacja Cue jest pełna wyzwań i gotowych projektów, które pokazują uczniom, jak programować robota Cue w zabawny i kreatywny sposób. Dzięki zakupionym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” robotom Cue, uczniowie naszej szkoły mogą rozwijać umiejętności programowania korzystając z bardzo nowoczesnej technologii. Używając aplikacji na smartfony, dzieci z klasy 6b układały polecenia i zadania dla robota. Zaprogramowały jego kolor, prędkość, kąt obrotu itp. Ucząc się programowania dzieci mają okazję zdobywać wiele różnych kompetencji kluczowych. Kodowanie robota Cue przynosi uczniom jeszcze więcej korzyści. Dzięki oprogramowaniu dostępnemu tylko w języku angielskim, dzieci poszerzają i utrwalają umiejętności językowe.

ŻYCZENIA

Serdeczne życzenia zdrowych, pogodnych, pełnych wszelkiej pomyślności Świąt Wielkanocnych.
Niech budząca się do życia wiosna doda sił w pokonywaniu trudności, a mnóstwo wiosennego słońca przyniesie zdrowie, pokłady wytrwałości i optymizmu.

Pozdrawiamy serdecznie

Beata Kujawa – Rutkowska

Maria Kubska

OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

W tym roku nasza szkoła, po raz piętnasty włączyła się do światowych obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu. Tegoroczne hasło zachęcało wszystkich do angażowania się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, oraz tworzenie kultury tolerancji i zrozumienia. 

Zaplanowaliśmy szereg działań promujących wśród uczniów właściwe nawyki korzystania z sieci. Szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu na najciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2024, którego organizatorem w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. 

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet

„Raz do roku jest taki dzień, niechaj trwa  jak piękny sen. Wszystkie kobiety, dziewczynki  i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do naszego szkolnego kalendarza.  Z okazji tego sympatycznego marcowego święta, ze strony chłopców z klas 1-3 oraz panów pracujących w naszej szkole  pojawiły się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.  Na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę.  Wszystkie klasy wraz z nauczycielami mogły wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia w okolicznościowej „FOTO – budce”.  Natomiast opiekunki Samorządu Uczniowskiego klas I-III: p. Weronika Gajewska i p. Justyna Wastowska wraz z uczniami z klas 3a i 3b przygotowały uroczysty apel z tej okazji, na który zaprosiły uczniów wszystkich klas wraz z wychowawczyniami oraz dyrektora szkoły – p. Beatę Kujawa – Rutkowską.

Wyjazd do Multikina we Włocławku

W dniu 7 lutego 2024 roku klasy 1 – 3 wybrały się na wycieczkę do multikina we Włocławku na film pt. „Akademia Pana Kleksa”. Super, że choć na chwilę mogliśmy przenieść się w niezwykły świat magii i fantazji. Obejrzeliśmy przygody Ady Niezgódki i jej kolegów z Akademii. W filmie nie brakowało scen humorystycznych, a niesamowite efekty specjalne, kolorową scenografię i wspaniałą muzykę zapamiętamy na długo. Pełni wrażeń, w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Wyjazd był również doskonałą okazją do wzmocnienia więzi koleżeńskich oraz integracji.

BAL CHOINKOWY

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla młodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawili się uczniowie 30 stycznia podczas balu choinkowego. Uczniowie z dumą prezentowali bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyli  w tańcach, zabawach i konkursach.

Bal choinkowy dla uczniów klas 1-3 to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszej szkole w dniu 30.01.2024r. Tego dnia  już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Uczniowie przebrani byli za  bohaterów znanych bajek, postaci z filmów, na sali można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu. Uczniowie świetnie bawili się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brali udział w najróżniejszych konkursach. Na poczęstunek klasy 1-3 wybrały się do pobliskiej pizzerii. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Zestaw LEGO Education SPIKE Prime, z którym pracowali uczniowie klasy 5b to najlepsze narzędzie do nauki przedmiotów STEAM w klasach 4–8. Łączy on kolorowe elementy konstrukcyjne LEGO, łatwy w obsłudze sprzęt oraz intuicyjne środowisko kodowania typu przeciągnij i upuść oparte na języku Scratch. To doskonały sposób na zaangażowanie uczniów w ciekawą zabawę, która jest okazją do nauki, rozwijania umiejętności myślenia krytycznego i rozwiązywania złożonych problemów o różnym stopniu trudności. Uczniowie mogą spróbować swoich sił w łatwych projektach wstępnych lub wykorzystać nieograniczone możliwości projektowe zestawu SPIKE Prime, który pomoże im przyswoić kluczowe zagadnienia STEAM i umiejętności potrzebne do tworzenia innowacji. A wszystko podczas wesołej zabawy!

PRZEDSTAWIENIE BOŻONARODZENIOWE

Boże Narodzenie to czas ciepła i spokoju oraz radosnych spotkań. Taki właśnie bożonarodzeniowy nastrój zapanował w naszej szkole. W ten magiczny czas przenieśliśmy się 22 grudnia  podczas Jasełek przygotowanych przez klasy VI. Przedstawienie bożonarodzeniowe najpierw obejrzeli uczniowie klas I-III, a następnie nasi aktorzy wystąpili przed pozostałą częścią społeczności szkolnej. W tym roku przedstawienie okraszone było jak zwykle kolędami. Były sceny humorystyczne, ale także zmuszające do chwili zadumy nad przemianą, jakiej może doświadczyć każdy człowiek podczas Bożego Narodzenia. Po zakończonym przedstawianiu rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Pani Dyrektor oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Tak wspólnie spędzony czas daje możliwość integracji społeczności szkolnej, a przede wszystkim uczy dzieci miłości i szacunku do tradycji świąteczno – religijnych.

ŚWIĄTECZNE CZYTANIE

W dniach 7-15 grudnia 2023r. w bibliotece szkolnej odbyło się głośne czytanie „ Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Celem spotkania było rozpowszechnienie czytelnictwa oraz wprowadzenie uczniów w wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Czytali zarówno organizatorzy jak i wolontariusze biblioteki z klas 6. Na wybranych przerwach można było również przenieść się w magiczny świat Dickensa razem z bohaterami słuchowiska z plejadą polskich aktorów i piosenkarzy.

To był niezwykły czas zadumy i opowieści, jak w jedną noc wszystko może się odmienić…