Category Archives: Aktualności

ŚWIĘTO RODZICÓW

W dniu 28 maja 2024r. w klasa 2b zorganizowała ŚWIĘTO RODZICÓW. W scenerii parku uczniowie wcielili się  w rolę rodziców i zagrali humorystyczne scenki na temat np. całodobowej, wymagającej opieki i  troski o dziecko,  zmęczenia hałasem i nadmiarem obowiązków domowych czy trudności w zrozumieniu mamy przez tatę. Piękne piosenki, wierszyki,  serdeczne życzenia oraz skromne upominki, własnoręcznie wykonane były dopełnieniem podziękowań za miłość i troskę podarowaną przez rodziców. Dzieci zostały nagrodzone wielkimi brawami, a na twarzach rodziców było widać ogromne wzruszenie, a nawet łzy radości.

Wycieczka do Poznania

W dniu 5 czerwca klasy trzecie wybrały się w podróż do Poznania. Mimo wczesnej pory wyjazdu nie zawiedli się. Najpierw uczniowie wzięli udział w warsztatach w Rogalowym Muzeum Poznania. W pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na ratusz i koziołki, poznali tajemnice wypieku Rogali Świętomarcińskich. Rogalowy Mistrz nauczył dzieci również kilku podstawowych zwrotów w gwarze poznańskiej. Następnie przenieśli się na Stary Rynek z detektywem historii, gdzie uczestniczyli w ciekawych inscenizacjach przedstawiających historię Zamku w Poznaniu i jego władców. Kolejnym punktem programu była Palmiarnia. Trzecioklasiści poznali wiele ciekawych roślin z różnych stref klimatycznych z całego świata. Zwiedzanie zakończyli na stadionie Enea. Przez pewien czas mogli poczuć się jak prawdziwi piłkarze Lecha Poznań. Zobaczyli szatnię, w której przebierają się zawodnicy, przejście tunelem, w którym czekają na rozpoczęcie spotkania, a także usiedli w loży prezydenckiej. Zmęczeni, ale szczęśliwi, wrócili do domu. Wycieczka dostarczyła im wielu niezapomnianych przeżyć.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniu 23 maja 2024r. z klasami drugimi i nie tylko wyjechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu była nauka poprzez doświadczenia, zabawę i obserwację w Centrum Nauki Kopernik. Z wielkim zainteresowaniem obserwowaliśmy oraz eksperymentowaliśmy różne zjawiska fizyczne, np. spacer z walizką żyroskopową, budowę mostu magnetycznego czy robota ze sztuczną inteligencją. W Teatrze Robotycznym w wykonaniu robotów obejrzeliśmy spektakl „O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali” na podstawie Bajek robotów” Stanisława Lema. Podczas wycieczki zwiedziliśmy również kilka sławnych miejsc stolicy Polski: Pałac Kultury i Nauki, Plac Zamkowy, Belweder, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Łazienki Królewskie. Dzieci w swoich relacjach potwierdzają, że wyjazd do Warszawy był wspaniałym i niezapomnianym doświadczeniem.

WYCIECZKA DO ŁODZI

29 maja 2024 r. uczniowie klas 4a, 4b i 5b  uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. W kompleksie dawnej elektrociepłowni młodzież poznawała tajniki przetwarzania energii. Weszli do wnętrza kotła, własnoręcznie „produkowali prąd”.
Mogli również podziwiać panoramę Łodzi  z tarasu widokowego na chłodni kominowej, który znajduje się na wysokości 40 metrów.
W Planetarium uczniowie zwiedzali „Najbliższe podwórko”, czyli nasz Układ Słoneczny. Oglądali z bliska powierzchnię Słońca. Podziwiali procesy fizyczne zachodzące na powierzchni i w atmosferach planet i księżyców Układu Słonecznego.
Najwięcej emocji dostarczyła jednak wizyta w Orientarium Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Uczniowie podziwiali na wybiegu i podczas kąpieli Aleksandra – najstarszego i największego słonia w Europie. Byli świadkami pierwszego spaceru najmłodszej żyrafy. Obserwowali kapibary, orangutany sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie i binturongi.

Opiekunki wycieczki: Krystyna Maj, Małgorzata Lamprycht,  Ewelina Gołębiewska

DZIEŃ MATKI

Dzień Matkito szczególne święto, które honoruje wszystkie Mamy, stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie. We wtorek 28 maja uczniowie klasy IIIb przygotowali uroczystość  z okazji Dnia Matki. Na zaproszenie dzieci przybyli do szkoły niezwykli goście -Mamusie.                             

Wychowawczyni Weronika Gajewska powitała zebranych i złożyła im serdeczne życzenia, cytując J.I Kraszewskiego

„Jest miłość,

która nie liczy na wzajemność,

 nie szczędzi ofiar,

płacze, a przebacza

 -to miłość macierzyńska”        

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Uczniowie klas trzecich poznawali tajniki programowania za pomocą robotów Dash. Są to roboty przeznaczone dla dzieci od 6 roku życia. Robotem kieruje się za pomocą intuicyjnych, graficznych aplikacji, które dziecko obsługuje za pomocą smartfona. Dash daje dzieciom możliwość rozwoju na każdym poziomie edukacji, dzięki rozbudowanym aplikacjom oferującym wiele aktywności i wyzwań. Robot ma charakter edukacyjny, ponieważ poprzez zabawę dzieci wchodzą w świat programowania (tworzenie zdarzeń, algorytmów, budowanie sekwencji i pętli). Przy tym zupełnie nieświadomie rozwijają umiejętności: logicznego myślenia skupionego na rozwiązywaniu problemów, kreatywnego podejścia, precyzyjnego prezentowania swoich myśli, współpracy i podstaw języka angielskiego. Z punktu widzenia dziecka praca z Dash’em to przede wszystkim świetna zabawa polegająca na obserwowaniu na żywo robota, który wykonuje nasze polecenia! Nasza szkoła roboty otrzymała z projektu „Laboratoria przyszłości”.

UCZEŃ KLASY 6b W FINALE KONKURSU FOX 2024!

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie organizowany jest corocznie
na początku marca. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów wszystkich typów szkół
i odbywa się w 5 kategoriach wiekowych: Kittens (kl. III-IV SP) Bunnies (kl. V-VI SP), Ducks (kl. VII-VIII SP), Lions ( I i II kl. szkoły średniej) and Eagles (III-VI kl. szkół ponadpodstawowych).

Konkurs języka angielskiego FOX dla uczniów wszystkich typów szkół powstał w roku szkolnym 2000/2001. Pierwsza edycja odbyła się w Bielsku-Białej i powiecie bielskim.
Ze względu na duże zainteresowanie ze strony młodzieży i nauczycieli został rozszerzony na cały kraj.
Do tej pory w konkursie wzięło udział ponad 420 tys. uczniów z Polski oraz ze szkół
z polskim językiem nauczania z Czech.
Ideą konkursu jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez udział w teście, do rozwiązania którego potrzeba odpowiedniej dla danej kategorii wiekowej wiedzy gramatycznej, słownikowej, kulturoznawczej oraz z zadanej lekturki. Test składa się z trzydziestu zadań wielokrotnego wyboru.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Wielokrotnie nagradzany robot CUE został zaprojektowany dla młodych ludzi, którzy chcą rozwijać umiejętność programowania. W przyjazny sposób pozwala przejść z języka blokowego do programowania tekstowego w JavaScript. Posiada szeroki wachlarz zachowań oraz wyzwań ukrytych w aplikacji. Wspiera dzieci w samodzielnym poznawaniu tajników JavaScript oraz tworzeniu własnych projektów. Aplikacja Cue jest pełna wyzwań i gotowych projektów, które pokazują uczniom, jak programować robota Cue w zabawny i kreatywny sposób. Dzięki zakupionym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” robotom Cue, uczniowie naszej szkoły mogą rozwijać umiejętności programowania korzystając z bardzo nowoczesnej technologii. Używając aplikacji na smartfony, dzieci z klasy 6b układały polecenia i zadania dla robota. Zaprogramowały jego kolor, prędkość, kąt obrotu itp. Ucząc się programowania dzieci mają okazję zdobywać wiele różnych kompetencji kluczowych. Kodowanie robota Cue przynosi uczniom jeszcze więcej korzyści. Dzięki oprogramowaniu dostępnemu tylko w języku angielskim, dzieci poszerzają i utrwalają umiejętności językowe.

ŻYCZENIA

Serdeczne życzenia zdrowych, pogodnych, pełnych wszelkiej pomyślności Świąt Wielkanocnych.
Niech budząca się do życia wiosna doda sił w pokonywaniu trudności, a mnóstwo wiosennego słońca przyniesie zdrowie, pokłady wytrwałości i optymizmu.

Pozdrawiamy serdecznie

Beata Kujawa – Rutkowska

Maria Kubska

OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

W tym roku nasza szkoła, po raz piętnasty włączyła się do światowych obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu. Tegoroczne hasło zachęcało wszystkich do angażowania się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, oraz tworzenie kultury tolerancji i zrozumienia. 

Zaplanowaliśmy szereg działań promujących wśród uczniów właściwe nawyki korzystania z sieci. Szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu na najciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2024, którego organizatorem w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet.