Category Archives: Aktualności

MIŁOŚĆ MAMY

Miłość Mamy nie waży się na gramy!
Mama – dotknięciem dłoni
największy smutek przegoni!
Miłość Mamy nie waży się na kilogramy!
Gdy Mamusia usiądzie przy tobie,
Lżej – nawet w ciężkiej chorobie!
Chociaż się waży na tony hipopotamy i dzwony,
to takiej wagi nie mamy,
żeby zważyła miłość Mamy.
Wszystko, co Mama nam daje,
co będzie, co jest, co już było,
i Mama, i my obok mamy
– TO MIŁOŚĆ.

P. Kaniżaj

Wycieczka do Biskupina i Kruszwicy

15 maja 2023 r. uczniowie klas IV mieli możliwość skorzystania z wycieczki, która zrealizowana była w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Biskupina, pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. W zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby m.in. broń, szaty i narzędzia. Wzięliśmy udział w warsztatach wyrobu paciorków z modeliny i mozaikowych oczek.  Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstawały w pradziejach szklane paciorki, skąd przywędrowały one na teren dzisiejszych ziem polskich i samego Biskupina. Własnoręcznie wykonany naszyjnik uczniowie mogli zabrać jako  pamiątkę z wycieczki. Kolejnym punktem programu był przejazd zabytkową Kolejką Wąskotorową do Żnina, gdzie zjedliśmy pyszny obiad. W Kruszwicy zwiedziliśmy miasto znane dzięki legendarnemu księciu Popielowi, ostatniemu władcy plemienia Goplan – obejrzeliśmy z przewodnikiem pozostałości grodu, weszliśmy na Mysią Wieżę i odwiedziliśmy Kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Narodzenia NMP – jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce znajdujący się w Kruszwicy. Budowla zachowała prawie nienaruszony układ przestrzenny i bryłę, poza przebudowaną w XVI wieku fasadą zachodnią.  Jednym z założeń wycieczki było ukazanie dzieciom kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym, a życiem naszych przodków. Była to „żywa lekcja historii”. Wycieczka miała cel nie tylko edukacyjny, ale również integracyjny i dostarczyła nam wielu niezapomnianych przeżyć. Opiekunowie wycieczki: D.Nowakowska, M. Kubska, E.Albin, R. Grabowska

Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”

Uczniowie klas ósmych i siódmych uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, podczas której zwiedzili najważniejsze miejsca związane z książką Aleksandra Kamińskiego ,,Kamienie na szaniec”. Wyjazd dofinansowany został przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Spacer Aleją Zasłużonych wprawił uczniów w nastrój zadumy, gdyż zobaczyli tutaj wiele grobów znanych osób. Potem przeszli do kwatery białych krzyży, gdzie spoczywają żołnierze powstania warszawskiego oraz bohaterowie ,,Kamieni na szaniec”. Duże wrażenie wywarło na uczniach zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak, upamiętniające działalność więzienia w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1944. Potem uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaprezentowane tam eksponaty pomogły młodym ludziom uzmysłowić sobie dramat walki i codzienność powstania na tle okupacji. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik audiowizualnych przekaz był niezwykle imponujący. Przejazd autokarem obok Liceum im. Stefana Batorego pozwolił przypomnieć absolwentów tej placówki, Jana Bytnara, Aleksego Dawidowskiego i Tadeusza Zawadzkiego, bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie naszaniec”. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Mauzoleum Walki i Męczeństwa, mieszczącego się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Szucha. Wycieczka dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń i pozwoliła uświadomić sobie realia życia Polaków w czasie II wojny światowej. Opiekunowie: Emilia Ceglarek, Krystyna Maj, Kinga Stempińska

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

29 kwietnia klasy pierwsze pracowały z długopisami 3D. Większość dzieci po raz pierwszy spotkała się z tym urządzeniem. Emocje były ogromne. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wykonywali kolorowe modele serc, motyli, samochodów. Zadawali mnóstwo pytań i nie mogli doczekać się zajęcia stanowiska do pracy z penem. Najwięcej radości przyniósł efekt pracy, czyli trójwymiarowy przedmiot, a jeszcze bardziej ucieszyli się, gdy własną pracę mogli zabrać do domu. Również w kwietniu uczniowie klasy 6a w ramach lekcji plastyki wykonywali za pomocą długopisów 3D piękne ozdoby świąteczne. 

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Na nadchodzące Święta Wielkanocne wszystkim Nauczycielom, Pracownikom, Uczniom, Rodzicom i Przyjaciołom Szkoły serdeczne życzenia pogodnego, pełnego spokoju i nadziei  świątecznego czasu, dużo wiosennego optymizmu, wiary w lepsze jutro, pogody ducha i wielu radosnych chwil spędzonych z Najbliższymi składają

Beata Kujawa – Rutkowska

Maria Kubska

AKCJA CHARYTATYWNA

Uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w akcję charytatywną na rzecz Hospicjum im. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym. Nasze stroiki i ozdoby wielkanocne zostały przekazane na Kiermasz Wiosenny, który w Niedzielę Palmową odbył się w Bazylice. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM OFIARODAWCOM!

OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

W tym roku nasza szkoła, po raz czternasty włączyła się do światowych obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Działajmy razem”. Tegoroczne hasło zachęcało wszystkich do angażowania się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, oraz tworzenie kultury tolerancji i zrozumienia.  Zaplanowaliśmy szereg działań promujących wśród uczniów właściwe nawyki korzystania z sieci. Tradycyjnie na szkolnych korytarzach i w klasach pojawiły się materiały dotyczące obchodów DBI, a kolorowe banery zachęcały do udziału w konkursach. Szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu nanajciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2023, którego organizatorem w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet.  Wszystkie klasy miały okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu w Sieci oraz przystąpić do konkursów organizowanych w ramach DBI. Pierwszoklasistom zaprezentowano Internet i związane z nim zagrożenia na podstawie kreskówki „Sieciaki”. Uczniowie klas drugich i trzecich realizowały projekt edukacyjny „Przygody Plika i Foldera w Sieci” zapobiegający negatywnym skutkom korzystania z nowych technologii. W klasach IV i VI zapoznano uczniów z zagrożeniami prywatności w sieci i skutkami nierozważnych działań online poprzez realizację projektu edukacyjnego „3…2…1…Internet”. Zajęcia informatyki w klasach VII i VIII poświęcono problematyce hejtu, wykorzystując kurs e-learning „Nie dla hejtu”. Najlepsi internauci z klas IV  – VIII mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa  w Internecie biorąc udział w przeznaczonym dla nich QUIZIE. Pozwolił on wyłonić MISTRZÓW BEZPIECZNEGO INTERNETU w poszczególnych kategoriach wiekowych. Podsumowaniem wszystkich działań był apel poświęcony promowaniu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna. Podczas spotkania zaprezentowano uczniom kilka filmików na temat aktywności dzieci i młodzieży w mediach społecznościowych i związanych z tym zagrożeń. Długo oczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników konkursów oraz wręczenie zdobywcom czołowych miejsc dyplomów i nagród w postaci akcesoriów komputerowych.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Przygoda z drukiem 3D trwa nadal. Tym razem przygotowujemy dekoracje i ozdoby na zbliżające się ŚWIĘTA WIELKANOCNE za pomocą drukarki 3D Flashforge Adventurer 3 oraz długopisów 3D. Obiekty tworzone na drukarkach 3D od Flashforge charakteryzują się wysoką wiernością odwzorowania przy każdym pojedynczym druku egzemplarza. Nasza drukarka przeznaczona jest do wydruku trójwymiarowych modeli o wymiarach do 150 x 150 x 150 mm. Posiada obudowę typu zamkniętego oraz wewnętrzne oświetlenie. Jest bardzo cicha, w trakcie pracy generuje dźwięk poniżej 45 dB.

ZŁOTY JUBILEUSZ SZKOŁY

Szkoła Podstawowa w Babiaku istnieje od 70 lat. Budowę budynku A przy ulicy Poznańskiej 5 rozpoczęto w 1949 roku, a oddano do użytku w lutym 1953 roku. Znaczącą datą w historii szkoły był dzień 19 lutego 1973 roku, kiedy to szkoła otrzymała imię wielkiego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Od tej pory dzień 19 lutego jest Świętem Patrona Szkoły. Rok 2023 ogłoszono rokiem Mikołaja Kopernika, z racji Jego pięćset pięćdziesiątych urodzin. Nasza szkoła, zaś obchodzi 50 rocznicę nadania imienia Mikołaja Kopernika. W związku z tym jubileuszem w dniu 17 lutego do szkoły zawitało Planetarium Mobilne, a dzieci mogły odbyć „kosmiczną podróż” w specjalnie nadmuchiwanej kopule. Na korytarzach i w klasach pojawiły się okolicznościowe gazetki i portrety patrona wykonane przez uczniów. Najmłodsze dzieci rozmawiały o budowie wszechświata i odkryciach wielkiego astronoma, a młodzież poznawała historię szkoły, oglądała kroniki oraz gościła sztandar. Kulminacyjnym momentem obchodów Święta Patrona Szkoły był uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas piątych. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania pieśni sztandarowej szkoły. Następnie zaprezentowany został program artystyczny w wykonaniu dzieci, które przybliżyły słuchaczom postać patrona, ważne wątki z jego życia oraz dokonania naukowe. Uczniowie klas I-III przybyli na apel, z okolicznościowym transparentem oraz tarczami szkoły w rękach. Na czele pochodu szli przedstawiciele klas przebrani za Mikołaja Kopernika. Podczas apelu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów wiedzowych i plastycznych. Podsumowaniem obchodów złotego jubileuszu będą wycieczki autokarowe do Torunia – miasta Kopernika, które w ramach programu „Poznaj Polskę” MEiN odbędą uczniowie klas drugich i trzecich.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z obchodów Święta Patrona Szkoły:http://www.youtube.com/watch?v=PSpLDfZfl0o

DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO

14 lutego 2023 r. obchodziliśmy Dzień Świętego Walentego – patrona miłości. W tym dniu w naszej szkole panował wspaniały nastrój, przepełniony miłością, przyjaźnią i sympatią. By podkreślić wyjątkowość tego dnia nauczyciele i uczniowie ubrali się na czerwono. Dzieci wykonały gazetkę z walentynkowymi akcentami. A w czasie zajęć poznały historię Święta Zakochanych. Czas spędzony w szkole obfitował w różnorodne zabawy i tańce. Zorganizowano w klasach Pocztę Walentynkową. Każdy miał możliwość przesłać wybranej osobie walentynkę z wyrazami przyjaźni, koleżeństwa bądź miłości. Wszystkie kartki były niezwykle kolorowe i starannie przygotowane. Wielu zdobyło się na choćby drobny gest, aby obdarzyć kogoś sympatią. Podobnie jak w latach ubiegłych Samorząd Uczniowski przygotował dla każdego słodki upominek. Taki dzień to okazja do okazywania sobie serdeczności, ciepła oraz szacunku. Mimo, że 14 lutego przypada tylko raz w roku, nasi uczniowie doskonale wiedzą, że walentynki powinniśmy obchodzić każdego dnia, darząc się wzajemnym szacunkiem, życzliwością i przyjaźnią.