Category Archives: Aktualności

BEZPIECZNYCH WAKACJI

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele,

za nami kolejny rok pełen wyzwań, nauki i wspólnych osiągnięć. Rok, z którego możemy być zadowoleni i mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Teraz nadszedł upragniony moment, aby na chwilę zwolnić tempo i cieszyć się letnim wypoczynkiem.

Życzymy Wam wszystkim wspaniałych wakacji pełnych słońca, radości oraz niezapomnianych przygód. Niech ten czas będzie okazją do odkrywania nowych miejsc i zbierania pięknych wspomnień.

W każdym miejscu i w każdej sytuacji pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie, dbajcie o siebie i o innych.

Wróćcie do szkoły we wrześniu, z nową energią, gotowi na nowe wyzwania i szkolne przygody.

 

                                                                     Pozdrawiamy serdecznie!

                                                                     Beata Kujawa – Rutkowska

                                                                     Maria Kubska

WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA

W dniach 11-12 czerwca 2024r. klasy 5a, 6a i 6b odbyły dwudniową wycieczkę do Trójmiasta – największej i najatrakcyjniejszej aglomeracji na Pomorzu. Trzy powiązane ze sobą, a jednocześnie niezwykle różnorodne miasta: Gdańsk, Gdynia i Sopot zapewniły dzieciom moc atrakcji. Zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem  rozpoczęliśmy od Głównego Miasta: ulicy Długiej, Domu Uphagena, Ratusza, Długiego Targu, Neptuna, Dworu Artusa i Kościoła Mariackiego. Następnie udaliśmy się na Westerplatte czyli do Wojskowej Składnicy Tranzytowej i zwiedziliśmy Cmentarz Obrońców Westerplatte oraz zobaczyliśmy Pomnik Obrońców Wybrzeża. W drugim dniu zwiedziliśmy z przewodnikiem Gdynię: Skwer Kościuszki, Port Jachtowy oraz cumujący w porcie żaglowiec „Dar Pomorza”. Następie udaliśmy się do Sopotu na spacer po molo. To były dwa dni intensywnego zwiedzania. Uczniowie choć zmęczeni, to jednak w doskonałych nastrojach wrócili do domów, do których zabrali ze sobą wiele pięknych wspomnień oraz mnóstwo wartościowych informacji.

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…”

Pod tym hasłem w naszej szkole odbył się Dzień Patrona Szkoły. Z tej okazji w naszej placówce odbył się apel poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Obchody Dnia Patrona Szkoły na dobre wpisały się do kalendarza naszych uroczystości szkolnych, których celem jest kultywowanie tradycji szkolnych, przybliżenie i wzbogacenie wiedzy o życiu i działalności Mikołaja Kopernika. Uczniowie klas piątych pod kierunkiem wychowawczyń: p. M. Kubskiej i p. D. Nowakowskiej przygotowali multimedialny program artystyczny o życiu sławnego astronoma. Połączenie tradycyjnej formy ruchu scenicznego wraz z nagraniami scen z życia patrona, dobór strojów z epoki kopernikańskiej,  jak również scenografia i rekwizyty sprawiły, że wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci społeczności szkolnej. Występ uatrakcyjnił  niezwykły „taniec gwiazd” oraz piosenki związane z postacią patrona. Publiczność obejrzała pokaz z zainteresowaniem, wzbogacając swą wiedzę na temat tego wybitnego Polaka.

ŚWIĘTO RODZICÓW

W dniu 28 maja 2024r. w klasa 2b zorganizowała ŚWIĘTO RODZICÓW. W scenerii parku uczniowie wcielili się  w rolę rodziców i zagrali humorystyczne scenki na temat np. całodobowej, wymagającej opieki i  troski o dziecko,  zmęczenia hałasem i nadmiarem obowiązków domowych czy trudności w zrozumieniu mamy przez tatę. Piękne piosenki, wierszyki,  serdeczne życzenia oraz skromne upominki, własnoręcznie wykonane były dopełnieniem podziękowań za miłość i troskę podarowaną przez rodziców. Dzieci zostały nagrodzone wielkimi brawami, a na twarzach rodziców było widać ogromne wzruszenie, a nawet łzy radości.

Wycieczka do Poznania

W dniu 5 czerwca klasy trzecie wybrały się w podróż do Poznania. Mimo wczesnej pory wyjazdu nie zawiedli się. Najpierw uczniowie wzięli udział w warsztatach w Rogalowym Muzeum Poznania. W pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na ratusz i koziołki, poznali tajemnice wypieku Rogali Świętomarcińskich. Rogalowy Mistrz nauczył dzieci również kilku podstawowych zwrotów w gwarze poznańskiej. Następnie przenieśli się na Stary Rynek z detektywem historii, gdzie uczestniczyli w ciekawych inscenizacjach przedstawiających historię Zamku w Poznaniu i jego władców. Kolejnym punktem programu była Palmiarnia. Trzecioklasiści poznali wiele ciekawych roślin z różnych stref klimatycznych z całego świata. Zwiedzanie zakończyli na stadionie Enea. Przez pewien czas mogli poczuć się jak prawdziwi piłkarze Lecha Poznań. Zobaczyli szatnię, w której przebierają się zawodnicy, przejście tunelem, w którym czekają na rozpoczęcie spotkania, a także usiedli w loży prezydenckiej. Zmęczeni, ale szczęśliwi, wrócili do domu. Wycieczka dostarczyła im wielu niezapomnianych przeżyć.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniu 23 maja 2024r. z klasami drugimi i nie tylko wyjechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu była nauka poprzez doświadczenia, zabawę i obserwację w Centrum Nauki Kopernik. Z wielkim zainteresowaniem obserwowaliśmy oraz eksperymentowaliśmy różne zjawiska fizyczne, np. spacer z walizką żyroskopową, budowę mostu magnetycznego czy robota ze sztuczną inteligencją. W Teatrze Robotycznym w wykonaniu robotów obejrzeliśmy spektakl „O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali” na podstawie Bajek robotów” Stanisława Lema. Podczas wycieczki zwiedziliśmy również kilka sławnych miejsc stolicy Polski: Pałac Kultury i Nauki, Plac Zamkowy, Belweder, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Łazienki Królewskie. Dzieci w swoich relacjach potwierdzają, że wyjazd do Warszawy był wspaniałym i niezapomnianym doświadczeniem.

WYCIECZKA DO ŁODZI

29 maja 2024 r. uczniowie klas 4a, 4b i 5b  uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. W kompleksie dawnej elektrociepłowni młodzież poznawała tajniki przetwarzania energii. Weszli do wnętrza kotła, własnoręcznie „produkowali prąd”.
Mogli również podziwiać panoramę Łodzi  z tarasu widokowego na chłodni kominowej, który znajduje się na wysokości 40 metrów.
W Planetarium uczniowie zwiedzali „Najbliższe podwórko”, czyli nasz Układ Słoneczny. Oglądali z bliska powierzchnię Słońca. Podziwiali procesy fizyczne zachodzące na powierzchni i w atmosferach planet i księżyców Układu Słonecznego.
Najwięcej emocji dostarczyła jednak wizyta w Orientarium Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Uczniowie podziwiali na wybiegu i podczas kąpieli Aleksandra – najstarszego i największego słonia w Europie. Byli świadkami pierwszego spaceru najmłodszej żyrafy. Obserwowali kapibary, orangutany sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie i binturongi.

Opiekunki wycieczki: Krystyna Maj, Małgorzata Lamprycht,  Ewelina Gołębiewska

DZIEŃ MATKI

Dzień Matkito szczególne święto, które honoruje wszystkie Mamy, stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie. We wtorek 28 maja uczniowie klasy IIIb przygotowali uroczystość  z okazji Dnia Matki. Na zaproszenie dzieci przybyli do szkoły niezwykli goście -Mamusie.                             

Wychowawczyni Weronika Gajewska powitała zebranych i złożyła im serdeczne życzenia, cytując J.I Kraszewskiego

„Jest miłość,

która nie liczy na wzajemność,

 nie szczędzi ofiar,

płacze, a przebacza

 -to miłość macierzyńska”        

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Uczniowie klas trzecich poznawali tajniki programowania za pomocą robotów Dash. Są to roboty przeznaczone dla dzieci od 6 roku życia. Robotem kieruje się za pomocą intuicyjnych, graficznych aplikacji, które dziecko obsługuje za pomocą smartfona. Dash daje dzieciom możliwość rozwoju na każdym poziomie edukacji, dzięki rozbudowanym aplikacjom oferującym wiele aktywności i wyzwań. Robot ma charakter edukacyjny, ponieważ poprzez zabawę dzieci wchodzą w świat programowania (tworzenie zdarzeń, algorytmów, budowanie sekwencji i pętli). Przy tym zupełnie nieświadomie rozwijają umiejętności: logicznego myślenia skupionego na rozwiązywaniu problemów, kreatywnego podejścia, precyzyjnego prezentowania swoich myśli, współpracy i podstaw języka angielskiego. Z punktu widzenia dziecka praca z Dash’em to przede wszystkim świetna zabawa polegająca na obserwowaniu na żywo robota, który wykonuje nasze polecenia! Nasza szkoła roboty otrzymała z projektu „Laboratoria przyszłości”.

UCZEŃ KLASY 6b W FINALE KONKURSU FOX 2024!

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie organizowany jest corocznie
na początku marca. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów wszystkich typów szkół
i odbywa się w 5 kategoriach wiekowych: Kittens (kl. III-IV SP) Bunnies (kl. V-VI SP), Ducks (kl. VII-VIII SP), Lions ( I i II kl. szkoły średniej) and Eagles (III-VI kl. szkół ponadpodstawowych).

Konkurs języka angielskiego FOX dla uczniów wszystkich typów szkół powstał w roku szkolnym 2000/2001. Pierwsza edycja odbyła się w Bielsku-Białej i powiecie bielskim.
Ze względu na duże zainteresowanie ze strony młodzieży i nauczycieli został rozszerzony na cały kraj.
Do tej pory w konkursie wzięło udział ponad 420 tys. uczniów z Polski oraz ze szkół
z polskim językiem nauczania z Czech.
Ideą konkursu jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez udział w teście, do rozwiązania którego potrzeba odpowiedniej dla danej kategorii wiekowej wiedzy gramatycznej, słownikowej, kulturoznawczej oraz z zadanej lekturki. Test składa się z trzydziestu zadań wielokrotnego wyboru.