W GRODZIE PATRONA SZKOŁY

W dniu 31 maja klasy 1-wsze wyjechały na wycieczkę do Torunia – miasta urodzenia patrona naszej szkoły – Mikołaja Kopernika. Zwiedzając toruńską Starówkę dzieci zobaczyły Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik Flisaka z żabkami, średniowieczny pręgierz czyli osła przy którym niegdyś wymierzano kary oraz Krzywą Wieżę, przy której sprawdzały swoje „sumienie”. Punktem kulminacyjnym był pobyt w Planetarium i oglądanie seansu filmowego pt. „Zostać astronomem”. Na sztucznym niebie w kształcie kopuły za pomocą specjalnej aparatury dzieci przeniosły się w świat kosmosu. Niesamowitych wrażeń dostarczyły również zajęcia interaktywne w Żywym Muzeum Piernika. Humorystycznie, językiem dialektu chełmińskiego zostały wprowadzone w tajemnice niepowtarzalnego smaku piernika, jego składników i wykonania. Poznały wiele przypraw korzennych, mogły je dotknąć, powąchać i spróbować oraz dowiedziały się z jakich części świata pochodzą. Następnie pod okiem mistrza, posługując się dawnymi narzędziami kuchennymi każdy wykonał swój ozdobny piernik, który po upieczeniu zabrał na pamiątkę.

Innym bardzo ciekawym punktem wycieczki był pobyt w Domu Legend.  Tam dzieci przeżyły prawdziwą podróż w czasie do dawnego Torunia. Wcielając się w różne role, dynamicznie, w ruchu i z żartem doświadczyły losów bohaterów legend. Kolejnym ciekawym miejscem było Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Dzieci z zainteresowaniem oglądały różnorodne eksponaty przywiezione z dalekich stron świata. Były to np. stroje kolumbijskie, biżuteria czy instrumenty perkusyjne wykonane z dostępnych wówczas materiałów: kości, gałęzi, czaszek zwierzęcych. Z zaciekawieniem oglądały także ogromne walizki,  z jakimi podróżował Tony Halik, a także urządzenia, którymi pracował, np. kamerę. Wycieczka do Torunia okazała się niezwykłym wydarzeniem, „żywą „ bardzo interesującą lekcją dla dzieci.