TAM GDZIE KOPERNIK SIĘ URODZIŁ – KLASY DRUGIE W TORUNIU

W środę 24 maja 2023r. w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę” uczniowie klas drugich naszej szkoły wraz z opiekunkami wybrali się na wycieczkę do Torunia. Wyruszyliśmy punktualnie o godzinie 6.30. Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy  film pt. „Cudowna podróż”. Dostarczył on  wielu  przeżyć, a także pogłębił wiedzę o gwiazdach i planetach. Następnie  wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku.  Zobaczyliśmy  pomnik  Mikołaja Kopernika, Ratusz, Katedrę NMP,  Fontannę  ze złotymi żabkami, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII w, Dom Kopernika – przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma i Bulwar Filadelfijski ciągnący się wzdłuż Wisły na całej długości średniowiecznych murów miejskich.

Po zwiedzaniu udaliśmy się nad Wisłę, aby podziwiać malownicze widoki ze statku „Wanda” O godzinie 1600 zawitaliśmy do Żywego Muzeum Piernika. Poznaliśmy pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Po warsztatach piernikarskich udaliśmy się na drugie piętro Muzeum, które prezentuje manufakturę z początku XX wieku, którą zarządzało rodzeństwo Rabiańskich. Zobaczyliśmy oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form. Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta dzieci miały możliwość zakupienia  toruńskich pierników i pamiątek. Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.