NARODOWE CZYTANIE

Rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego.  Nie dziwi nas zatem, że lekturą tegorocznego Narodowego Czytania były opublikowane przed dwustu laty  „Ballady i romanse”. Po raz kolejny miłośnicy literatury spotkali się w Bibliotece Gminnej w Babiaku, by czytać sztandarowe dzieło polskiego romantyzmu.  Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły. Uczniowie z klas ósmych czytali utwory takie jak: „Świtezianka”, ,,Świteź”, ,,Rybka”, ,,Pani Twardowska”.

Mimo że uczniowie mieli mało czasu na przygotowania, to świetnie poradzili sobie z wyzwaniem. Okazało się, że i dziś teksty Mickiewicza mogą budzić emocje – bawić wzruszać, wywoływać dreszcze. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków.