WYCIECZEK CZAS …

Wiosenne miesiące to okres wzmożonej pracy w szkole, ale też czas uwielbianych przez uczniów bliższych i dalszych wycieczek podczas których mogą zwiedzać najpiękniejsze zakątki naszego kraju.

Wrocław był miastem dwukrotnie odwiedzanym przez uczniów naszej szkoły. Już 27 kwietnia do stolicy Dolnego Śląska wybrali się uczniowie klas szóstych i siódmych pod kierownictwem p. Lidii Jóźwickiej, zaś 18 czerwca to urokliwe miasto zwiedzali uczniowie klas czwartych i piątych pod kierownictwem pani Renaty Grabowskiej i Elżbiety Albin. Wszyscy podziwiali zabytkową zabudowę Starego Miasta, Panoramę Racławicką, Plac Solny oraz Pałac Królewski. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczestnikom wycieczek wizyta w Afrykarium wrocławskiego zoo, zwanego czwartym cudem zoologicznym świata.

 17 maja klasy drugie pod opieką wychowawczyń: p. Anny Nawrockiej oraz p. Doroty Nowak odwiedziły Westernland – wioskę indiańską w Józefowie k/Chocza. Wycieczka miała charakter edukacyjno-rekreacyjny. Dzieci poznały kulturę i życie codzienne Indian, kowbojów, traperów i poszukiwaczy złota. Doskonale bawiły się pokonując przeszkody w terenie, dojąc dzikie krowy, przeciągając linę czy płucząc złoto.

24 maja 2018 r. uczniowie klas szóstych pod opieką wychowawców – p. Jystyny Grucy i p. Piotra Tanalskiego uczestniczyli w wyciecze do Torunia. Celem wycieczki było zwiedzanie Rynku Staromiejskiego oraz poznanie zabytków architektonicznych miasta takich jak: Krzywa Wieża, pomnik Mikołaja Kopernika, czy Dwór Artusa. Uczniowie odwiedzili również Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Dom Legend Toruńskich – miejsce niezwykłe, połączenie muzeum i teatru. Nie zabrakło też czasu na chwilę odpoczynku podczas rejsu statkiem białej floty po Wiśle połączonego z podziwianiem panoramy starówki.

Pierwszoklasiści na swoją pierwszą szkolną wycieczkę wybrali się 6 czerwca. Ich punktem docelowym był Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, dokąd wybrali się w towarzystwie swoich pań: Lidii Idczak, Elżbiety Stawickiej oraz Magdaleny Stawickiej. Można tu zobaczyć jak wyglądała kujawska wieś ponad 100 lat temu. Dzieci pod opieką przewodnika zwiedzały drewniane chałupy, budynki inwentarskie, wiatrak, kościół oraz kuźnię. Najwięcej emocji wzbudził pobyt w dawnej szkole, jej wyposażenie oraz opowieści o „klęczeniu na grochu, łapach i pozostawianiu niegrzecznych uczniów w kozie”. W skansenie dzieci nie tylko mogły oglądać tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców naszego regionu, ale także uczestniczyć w zapomnianych już dziś zajęciach domowych i gospodarskich takich jak: tłoczenie oleju, pranie w baliach, czy wyrób masła w kierzankach. Te lekcje muzealne dostarczyły dzieciom ciekawych wrażeń i pozwoliły stwierdzić, że życie na wsi było niegdyś bardzo ciężkie. Dlatego z wielką ochotą wróciły w świat współczesny, którego nieodłącznym symbolem jest oczywiście McDonald’s! 

W środę 13 czerwca 2018r. uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami: Marią Kubską, Kamilą Łojewską oraz Weroniką Gajewską udali się na wycieczkę do Poznania. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Palmiarni i niezapomniana podróż po odległych kontynentach, wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Prosto z palmiarni wybrali się na stadion Lecha Poznań – gdzie pod okiem przewodnika zwiedzili: Hol Główny – Recepcję, Salę Konferencyjną, Korytarz Sław, Szatnię Gości, Tunel-Strefę Zero, poziom boiska wraz z ławkami rezerwowych. Kolejnym etapem wycieczki był rynek poznański z jego największą atrakcją – koziołkami, które o godz. 12.00 pokazały się zebranym na wieży ratuszowej w całej okazałości. Po obiedzie w restauracji Mc’Donalds trzecioklasiści udali się na Maltę.  Z okien wagoników  ,,maltanki” podziwiali urokliwe jezioro, całoroczny stok narciarski i letni tor saneczkowy, Termy Maltańskie, ścieżki rowerowe, ogródki zabaw dla dzieci oraz spacerowe alejki. Zwieńczeniem wycieczki były zabawy i gry w Bula Parku.

Wyznając zasadę, iż to co najpiękniejsze jest najbliżej nas uczniowie klas trzecich w przeddzień zakończenia roku szkolnego udali się do Szkółki Leśnej Kiejsze, by podziwiać uroki naszych okolicznych lasów. Tu pod okiem leśnika pani Ilony Żołtowskiej zwiedzili Izbę Leśną i wysłuchali ciekawostek na temat zwierząt żyjących na terenie Nadleśnictwa Koło. Potem przyszedł czas na pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz zabawy rekreacyjno-sportowe pod opieką nauczycieli i rodziców.

Wszyscy uczestnicy szkolnych wycieczek wracali do domu uśmiechnięci, zadowoleni i pełni wrażeń, zapewniając, że chcieliby jeszcze kiedyś wrócić do zwiedzanych miejsc.

Organizatorzy szkolnych wycieczek