OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada 2015 r. po raz drugi obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie podjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 7 listopada 2014 r. na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka. Eksponent zaproponował, aby ten dzień był wyjątkowy, wolny od tradycyjnej nauki szkolnej, a wypełniony radością płynącą z mądrej rozmowy o prawach dziecka, problemach młodego pokolenia i sposobach ich rozwiązywania. Wszystko po to, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.
W naszej szkole znamy, pamiętamy i respektujemy prawa dzieci. Co roku tradycyjnie rozpowszechnialiśmy informacje na gazetkach klasowych i szkolnych, dzieciaki brały udział w zajęciach, podczas których rozmawiały o swoich prawach i potwierdzały ich znajomość pieczęcią własnej dłoni. Ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka zainspirowało nas do podejmowania nowych, ciekawych pomysłów. W bieżącym roku pedagog szkolny wraz z samorządem uczniowskim ogłosił ogólnoszkolną kampanię „Mam i znam swoje prawa”, w ramach której zaproponował kilka zadań o przedmiotowej tematyce oraz wynegocjował u dyrekcji jeden szczególny dzień, nieco luźniejszy niż zwykle. Obeszło się bez najmniejszych sprzeciwów pod warunkiem, że podczas działań będzie towarzyszył uśmiech, same pozytywne emocje, zabawa, dialog i współpraca. Wszyscy dali radę!!!
Start kampanii stanowiły zajęcia z wychowawcami, podczas których uczniowie rozmawiali o swoich prawach, problemach, ale też obowiązkach, a następnie wspólnie przygotowywali interpretację plastyczną poruszanych tematów. Prace w formie transparentów autorzy eksponowali na apelu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka zorganizowanym w szkole 20 listopada 2015r. w ramach akcji.
Solidaryzując z ideą propagowania i rozpowszechniania postanowień Konwencji o Prawach Dziecka, uczniowie wraz z nauczycielami przedstawili montaż słowno – muzyczny przeplatany prezentacjami multimedialnymi. Mając świadomość wymagających odbiorców, którzy szybko się nudzą i rozpraszają, aktorzy postawili zdecydowanie na radosny nastrój, kolorowe stroje, śmieszne przebrania, uśmiech od ucha do ucha, ale też szczyptę powagi i dzięki temu udało się zainteresować tych najmłodszych i tych najstarszych. Należy dodać, iż przygotowaniom do akademii towarzyszyła niezła zabawa, a przez zabawę człowiek uczy się najszybciej, to też młodzi artyści są prawie ekspertami w dziedzinie swoich praw..(nauczyciele sugerują, że jeszcze trzeba ustanowić dzień obowiązków, żeby nasze pociechy nie obrosły w piórka)
Po części artystycznej kurier specjalny wręczył przewodniczącym klas mały pakiecik różnorodnych informacji o prawach i obowiązkach do przedyskutowania. Zadbaliśmy też o kondycję fizyczną, blisko godzinę wszyscy szaleli w rytmie ZUMBY, której układ taneczny prezentowany był na dużym ekranie. Na zakończenie były jeszcze niespodzianki – mały, słodki poczęstunek od rodziców oraz film o dziecku, którego prawa były łamane przez siostry i matkę…. Wszyscy szybko domyślili się , że chodzi o „Kopciuszka”. Pomimo dobrej znajomości bajki dzieci z zainteresowaniem śledziły losy bohaterki, widomo, w kupie zawsze przyjemniej i nawet zwykłe, znane rzeczy bardziej cieszą. Zaplanowany luźniejszy dzień, pełen rozmów i działań wokół praw dzieciaków udał się znakomicie, co potwierdziły okrzyki zadowolenia i uśmiech na małych buziakach.
To jednak nie koniec, na liście działań w ramach kampanii znalazł się jeszcze konkurs plastyczno – literacki pt. „Mam i znam swoje prawa”, w którym wsparła nas Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Babiaku. Zadaniem była literacka lub plastyczna interpretacja praw dziecka. Do komisji wpłynęło blisko 90 prac, jedna ładniejsza od drugiej…. Być może uda nam się wykonać z wykorzystaniem prac kalendarz na 2016 rok….
Mamy nadzieję, iż nasze pomysły i działania, podkreślenie Dnia Praw Dziecka uświadomią wszystkim najmłodszym obywatelom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać, w końcu jeszcze niedawno też byli dziećmi (wcale nie aniołami). Podoba nam się idea wyjątkowego dnia, mamy nadzieję, że trwale wpisze się w szkolny kalendarz.
Pedagog szkolny Elżbieta Albin