OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

W tym roku nasza szkoła, po raz czternasty włączyła się do światowych obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Działajmy razem”. Tegoroczne hasło zachęcało wszystkich do angażowania się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, oraz tworzenie kultury tolerancji i zrozumienia.  Zaplanowaliśmy szereg działań promujących wśród uczniów właściwe nawyki korzystania z sieci. Tradycyjnie na szkolnych korytarzach i w klasach pojawiły się materiały dotyczące obchodów DBI, a kolorowe banery zachęcały do udziału w konkursach. Szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu nanajciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2023, którego organizatorem w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet.  Wszystkie klasy miały okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu w Sieci oraz przystąpić do konkursów organizowanych w ramach DBI. Pierwszoklasistom zaprezentowano Internet i związane z nim zagrożenia na podstawie kreskówki „Sieciaki”. Uczniowie klas drugich i trzecich realizowały projekt edukacyjny „Przygody Plika i Foldera w Sieci” zapobiegający negatywnym skutkom korzystania z nowych technologii. W klasach IV i VI zapoznano uczniów z zagrożeniami prywatności w sieci i skutkami nierozważnych działań online poprzez realizację projektu edukacyjnego „3…2…1…Internet”. Zajęcia informatyki w klasach VII i VIII poświęcono problematyce hejtu, wykorzystując kurs e-learning „Nie dla hejtu”. Najlepsi internauci z klas IV  – VIII mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa  w Internecie biorąc udział w przeznaczonym dla nich QUIZIE. Pozwolił on wyłonić MISTRZÓW BEZPIECZNEGO INTERNETU w poszczególnych kategoriach wiekowych. Podsumowaniem wszystkich działań był apel poświęcony promowaniu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna. Podczas spotkania zaprezentowano uczniom kilka filmików na temat aktywności dzieci i młodzieży w mediach społecznościowych i związanych z tym zagrożeń. Długo oczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników konkursów oraz wręczenie zdobywcom czołowych miejsc dyplomów i nagród w postaci akcesoriów komputerowych.