ZŁOTY JUBILEUSZ SZKOŁY

Szkoła Podstawowa w Babiaku istnieje od 70 lat. Budowę budynku A przy ulicy Poznańskiej 5 rozpoczęto w 1949 roku, a oddano do użytku w lutym 1953 roku. Znaczącą datą w historii szkoły był dzień 19 lutego 1973 roku, kiedy to szkoła otrzymała imię wielkiego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Od tej pory dzień 19 lutego jest Świętem Patrona Szkoły. Rok 2023 ogłoszono rokiem Mikołaja Kopernika, z racji Jego pięćset pięćdziesiątych urodzin. Nasza szkoła, zaś obchodzi 50 rocznicę nadania imienia Mikołaja Kopernika. W związku z tym jubileuszem w dniu 17 lutego do szkoły zawitało Planetarium Mobilne, a dzieci mogły odbyć „kosmiczną podróż” w specjalnie nadmuchiwanej kopule. Na korytarzach i w klasach pojawiły się okolicznościowe gazetki i portrety patrona wykonane przez uczniów. Najmłodsze dzieci rozmawiały o budowie wszechświata i odkryciach wielkiego astronoma, a młodzież poznawała historię szkoły, oglądała kroniki oraz gościła sztandar. Kulminacyjnym momentem obchodów Święta Patrona Szkoły był uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas piątych. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania pieśni sztandarowej szkoły. Następnie zaprezentowany został program artystyczny w wykonaniu dzieci, które przybliżyły słuchaczom postać patrona, ważne wątki z jego życia oraz dokonania naukowe. Uczniowie klas I-III przybyli na apel, z okolicznościowym transparentem oraz tarczami szkoły w rękach. Na czele pochodu szli przedstawiciele klas przebrani za Mikołaja Kopernika. Podczas apelu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów wiedzowych i plastycznych. Podsumowaniem obchodów złotego jubileuszu będą wycieczki autokarowe do Torunia – miasta Kopernika, które w ramach programu „Poznaj Polskę” MEiN odbędą uczniowie klas drugich i trzecich.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z obchodów Święta Patrona Szkoły:http://www.youtube.com/watch?v=PSpLDfZfl0o