DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2014

RAZEM TWORZYMY LEPSZY INTERNET” takie hasło towarzyszyło tegorocznym obchodom DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. W naszej szkole zaplanowaliśmy szereg działań promujących wśród uczniów właściwe nawyki korzystania z sieci. Staraliśmy się uświadomić im, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie.

Już w styczniu pojawiły się na szkolnych korytarzach materiały dotyczące obchodów DBI, a na stronie internetowej szkoły został umieszczony baner zachęcający do udziału w obchodach. Szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu na najciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2014, którego organizatorem jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje.

Wszystkie klasy uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych poświęconych różnym formom zagrożeń czyhających na młodego Internautę, promowaniu zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieci oraz stosowaniu Netykiety. Przeprowadzono pogadanki z rodzicami na temat znaczenia Internetu w życiu dziecka i związanych z nim zagrożeń.

Uczniowie chętnie brali udział w konkursach zorganizowanych w ramach obchodów DBI. Zadaniem pierwszoklasistów było przygotowanie prac plastycznych na temat „Razem z Sieciakami tworzymy bezpieczny Internet”. Uczniowie klas II i III realizowali podczas zajęć projekt edukacyjny „Zuźka i Tunio poznają Internet”, a ich zadaniem było przygotowanie prac plastycznych pod hasłem: „Z Zuźką i Tuńciem tworzymy lepszy Internet”. Przed uczniami klas IV-VI postawiliśmy w tym roku trudne zadanie. Mieli stworzyć pracę graficzną w programie Paint pod hasłem „Szkolne logo DBI”. Na konkurs wpłynęło 14 prac, spośród których wyłoniono i nagrodzono cztery najciekawsze.

21 lutego odbył się Quiz wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie. Wzięło w nim udział 50 młodych internautów z klas IV-VI. W klasach piątych i szóstych w celu wyłonienia zwycięzców konieczna była organizacja dogrywki. Zdobywcy czołowych miejsc w konkursach otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Podsumowaniem wszystkich działań był apel poświęcony promowaniu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu przygotowany przez uczniów klas szóstych pod okiem nauczycieli informatyki. Prezentowane podczas apelu treści  powinny skłonić uczniów do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci i uświadomić im, że komputer będący źródłem wspaniałej rozrywki może stać się niebezpieczny, jeżeli stracimy nad sobą kontrolę.

E.S.