ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

19 lutego 1973 roku nasza szkoła otrzymała imię wielkiego, polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Od tej pory dzień ten jest Świętem Patrona Szkoły. W tym roku wyjątkowo obchodziliśmy je w piątek – 21 lutego. W kąciku patrona zapłonął znicz a przedstawiciele poszczególnych klas pełnili uroczystą wartę przy popiersiu Kopernika. Klasy piąte zaprosiły społeczność szkolną na uroczysty apel poświęcony patronowi. Jednak największą atrakcją szkolnego święta była wizyta w mobilnym Planetarium Nieba Północnego, które zawitało do szkoły z samego rana. Blisko 160 uczniów miało okazję w atrakcyjny sposób zapoznać się z prawami rządzącymi we Wszechświecie. Seans ,,Wszechświat wokół nas’’, który nam zaprezentowano był bardzo ciekawy i pouczający, bogaty w liczne prezentacje multimedialne oraz efekty specjalne połączone z profesjonalnym komentarzem. Pokazy odbywały się w nadmuchanej kopule, w której system projektorów i rzutników dał nam możliwość obejrzenia gwiazd, ruchu planet, faz Księżyca, gwiazdozbiorów i innych zjawisk zachodzących w kosmosie. Pokazy w przystępny sposób wyjaśniały zagadnienia następstwa pór roku, długości dnia i nocy, ruchu obrotowego ciał kosmicznych, zaćmień Księżyca i Słońca, budowę Układu Słonecznego. Planetarium Nieba Północnego to nauka, edukacja i zabawa. Wszyscy uczestnicy prezentacji byli zachwyceni tą rewelacyjną, edukacyjną ofertą.

E.S.