WYCIECZKA DO KŁÓBKI

Wychowawcy tegorocznych klas drugich i trzecich zorganizowali dla swoich uczniów wycieczki do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce koło Lubienia Kujawskiego. Wyprawa klas trzecich odbyła się 20 września, zaś drugoklasiści wybrali sie do skansenu 29 września. Można tu zobaczyć jak wyglądała kujawska wieś ponad 100 lat temu. Dzieci w towarzystwie przewodników zwiedzały drewniane chałupy, kościół, szkołę, wiatrak, kuźnię oraz dwór.

Mogły oglądać tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców naszego regionu, ale także uczestniczyć w zapomnianych już dziś zajęciach domowych i gospodarskich takich jak: tłoczenie oleju, czy wyrób masła w kierzankach. Najwięcej emocji wzbudził pobyt w dawnej szkole i udział w lekcji kaligrafii. Dzieci z niedowierzaniem słuchały opowieści o „klęczeniu na grochu, łapach i pozostawianiu niegrzecznych uczniów w kozie”. Lekcje muzealne przybliżyły uczestnikom wycieczek życie mieszkańców polskiej wsi z końca XIX wieku i dostarczyły niezapomnianych wrażeń.