POMAGAM BO CHCĘ ! WOŚP 2014

ZA NAMI XXII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. W TYM ROKU GRALIŚMY NA RATUNEK, NA ZAKUP SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU DLA DZIECIĘCEJ MEDYCYNY RATUNKOWEJ I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW.

Kontynuując wieloletnią współpracę z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy udało się utworzyć sztab „Szkoła Podstawowa w Babiaku” i po raz kolejny wspólnie zagrać, co niezmiernie cieszy, bo poprzez wolontariat dzieci uczą się wiary w innych, mają okazję spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy. Zarówno w czasie przygotowań, samej kwesty, jak i podsumowania  towarzyszy nam  super zabawa, miła i szczera  atmosfera, wzajemne wsparcie i uznanie. Młodzi chętnie rwą się do działania i pomocy na rzecz innych, mówią że im się to podoba i już, że pomysł Owsiaka jest nie do pobicia !!!!

W niedzielę 12 stycznia 2014r. w dniu 22 finału zaskoczył nas deszcz i wiatr, ale nie zgasił optymizmu i zapału Wolontariuszy. Wczesnym rankiem wyruszyli na kwestę uliczną w gminie Babiak, zbierali datki do puszek głównie przy kościołach w Brdowie, Dębnie Królewskim, Lubotyniu, Babiaku oraz przy niektórych sklepach. Z daleka było widać uśmiechnięte buzie, charakterystyczne czerwone serduszka i czerwone od zimna nosy. Nikt jednak nie chciał słuchać o wcześniejszym zakończeniu kwesty, wszyscy wytrwale stali na swoich stanowiskach.

Na pytanie: „Jak reagują na kwestę mieszkańcy naszej gminy?”  Wolontariusze odpowiadają: „Z daleka już się uśmiechają. Nie trzeba nic mówić, tłumaczyć. Każdy wie o co chodzi, panie przeszukują torebki, panowie kieszenie i  chętnie wrzucają pieniądze do puszek. Niektórzy wrzucają nawet kilka razy!!!”

W godzinach popołudniowych, jak na „ORKIESTRĘ” przystało, w GOK w Babiaku dyrektor p. P. Cedzidło zorganizował scenę dla śpiewających i grających kolędy oraz inne utwory z repertuaru świątecznego, jak również przedstawiających Jasełki. Zagrała Gminna Orkiestra, śpiewały i przedstawiały jasełki dzieciaki z Przedszkola Samorządowego i Szkoły Podstawowej w Babiaku. Wolontariusze krążyli z puszkami wśród zebranych i nie narzekali na brak hojności.

Jeszcze cały tydzień po finale trwała w naszym sztabie gorączka zbierania, licytowania orkiestrowych gadżetów, liczenia i podsumowania.  Do wolontariatu  przyłączyli się też dzieci i nauczyciele z Przedszkola Samorządowego w Babiaku.  Pod kierunkiem p. E. Wertki przedszkolaki biegały przez kilka dni z puszką od sali do sali, przyklejały serduszka do ubrań i cieszyły się, że mogą pomóc innym dzieciom.

W tegorocznym Finale kwestowali uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Babiaku:  ANNA BOLEWSKA, MARTA JANIAK, WIKTORIA KALINOWSKA, JAKUB LISOTA, BARTOSZ NOWAKOWSKI, JULIA PARECKA, KATARZYNA PARECKA, OLIWIA PIETRZAK, KONRAD WIŚNIEWSKI,  EWELINA BOLEWSKA, MARTYNA WOJCIECHOWSKA, JULIA KUPSIK, PATRYK KĘDZIERSKI, MICHAŁ CZAJKOWSKI, KAROLINA KRYGIER, JULIA STRZELECKA, SYLWIA ZUCHNIAREK, NATALIA KRAIŃSKA,PATRYCJA RYBICKA, ALEKSANDRA WOJCIECHOWSKA. Do pomocy przybyły też małe Zuchy ze Szkoły Podstawowej pod opieką p. K. Łojewskiej. Niektórzy wolontariusze zaczęli w tym roku swą przygodę z WOŚP, ale są też tacy, którzy grają już od kilku lat.  BRAWO!

Opiekę podczas kwesty ulicznej sprawowali przede wszystkim Rodzice Wolontariuszy  i nauczyciele: p. A. Szkopkowska, p. S. Głośniak, p. K. Łojewska, p. A. Modelska,  p. M. Rogowska, p. E. Stawicka, P. A. Piechocka p. R. Grabowska, p. W. Plazura, p. M. Krygier, p. E. Albin, p. R. Albin.

Mieszkańcy Gminy Babiak okazali jak zawsze dobre serca wspierając tę inicjatywę. Wolontariuszom ze sztabu „Szkoła Podstawowa w Babiaku” udało się uzbierać do puszek kwestarskich 6175 zł.

Podziękowania dla wszystkich Darczyńców za szczere serca, dla Wolontariuszy za poświęcenie, bezinteresowność i wytrwałość, dla Opiekunów za skuteczną ochronę, dla p. Piotra Cedzidło za udostępnienie „ciepłego” schronienia w GOK i zorganizowanie popołudniowego grania na rzecz WOŚP, p. S. Głośniak, p. R. Grabowskiej i Wolontariuszom za przeliczenie uzbieranej „forsy”. Serdeczne dzięki dla wszystkich za to, że udało nam się zjednoczyć siły i zagrać dla Dzieciaków i Seniorów.

Informuję jednocześnie, iż w tym roku kontynuujemy w Szkole Podstawowej w Babiaku program edukacyjny WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować” wzbogacając go o nowe przedsięwzięcia z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki zachowań niepożądanych, współpracę z instytucjami wspierającymi szkołę,  dzięki czemu przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska uczy ratować”

I jeszcze raz serdeczne dzięki dla Wszystkich, dobrych emocji, radosnych dni, szczęśliwego 2014 i do następnego grania.

E. A.