WYCIECZKA DO KŁÓBKI

9 maja uczniowie klas pierwszych oraz kilkoro uczniów z klasy IV a wraz z wychowawczyniami p. Kamilą Łojewską, Weroniką Gajewską, Marią Kubską oraz pedagogiem specjalnym p. Magdaleną Stawicką wybrali się do Parku Etnograficznego w Kłóbce. Śladami kultury kujawskiej uczniowie mieli okazję zobaczyć obiekty stanowiące przykład dawnej, głównie drewnianej zabudowy wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców Kujaw i ziemi dobrzyńskiej od końca XIX do lat 30. XX wieku.

Dużym zainteresowaniem cieszył się dwór rodu Orpiszewskich z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska – jedyna narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego. We wnętrzach dworu wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich. Uczniowie wzięli udział w warsztatach, które odbywały się w olejarni, gdzie dzieci czynnie pomagały w procesie tłoczenia oleju z ziaren lnu. W drugiej części zajęć praktycznych uczniowie wyrabiały masło w kierzance oraz miały okazję degustacji własnoręcznie wyrobionego produktu. Podczas warsztatów uczestnicy wycieczki spotkali się z pszczelarzem, który opowiadał o życiu oraz zwyczajach pszczół. Chętni próbowali rozmaitych gatunków miodu oraz zrobiły własnoręcznie woskową świeczkę, którą zabrali z sobą do domu. Pełni wrażeń oraz niezapomnianych wspomnień wróciliśmy do Babiaka.

Kamila Łojewska