OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

DSC03065

11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości. Dla upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w obydwu budynkach naszej szkoły odbyły się uroczyste apele.

Uczniowie klasy Vc pod kierunkiem p. Doroty Nowakowskiej przedstawili wzruszającą lekcję historii pt.: „Pociąg do wolności”. Podczas wzruszającego spektaklu nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych, obrazujących tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności. Zachwyt wywołał również majestatyczny taniec z szarfami w biało-czerwonych barwach.

Klasy starsze rozpoczęły uroczystość od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas VIII pod kierunkiem p. L. Jóźwickiej, p. J. Chojnowskiej oraz p. M. Wojciechowskiej w montażu słowno – muzycznym zobrazowali 123 lata niewoli podczas których, całe pokolenia Polaków walczyły o wolną i niepodległą Polskę. To dzięki nim od 11 listopada 1918 roku żyjemy w wolnym kraju, możemy mówić w ojczystym języku, pielęgnować polskie tradycje i oddawać cześć bohaterom.

Dzięki tym wspaniałym lekcjom patriotyzmu nasi uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że warto kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości.

Po uroczystym apelu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „POLSKA WIDZIANA OCZAMI DZIECKA” zorganizowanego przez p. Dorotę Nowakowską.  Panie Urszula Michalska i Marlena Wydziałkowska wręczyły laureatom piękne nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Babiaku.

                                                                        Dorota Nowakowska, Lidia Wiśniewska