PAMIĄTKOWY MURAL NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

DSC05025 (1)

11 listopada 2018 roku przemarsz w asyście orkiestry dętej i pocztów sztandarowych na mszę świętą za ojczyznę rozpoczął w Babiaku uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po eucharystii delegacje złożyły kwiaty przed obeliskami ku czci bohaterów narodowych, a następnie wszyscy zebrani udali się na plac przed Szkołą Podstawową w Babiaku, by tam dopełnić ostatniego punktu jubileuszowych ceremonii. A było nim odsłonięcie muralu, który stał się pamiątką 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Autorem dzieła jest Marcin Fołda, a sam mural powstał dzięki dofinansowaniu ze środków samorządu wojewódzkiego. Zanim jednak dwanaście par osób dokonało oficjalnego odsłonięcia wizerunku orła, do zebranych zwrócił się wójt gminy Babiak, Wojciech Chojnowski, który przypomniał, że dziś najważniejszym słowem jest niepodległość, bo stoją za nim setki, tysiące, miliony Polaków, dla której warto było poświęcić osobistą wolność, a nawet życie.

W drugiej części spotkania w kolejce do trzech łopat ustawiło się wielu chętnych mieszkańców Babiaka, którzy postanowili, że będą mieli swój wkład w zasadzenie pamiątkowego dębu o imieniu Józef. Po tym jak drzewko zostało wkopane, włodarz je podlał i zaprosił zgromadzonych na słodką niespodziankę. A były nią rogale świętomarcińskie, które w ilości 250 sztuk rozeszły się niczym przysłowiowe ciepłe bułeczki.

Dzień ten był zwieńczeniem długiej drogi jaka miała miejsce od zakiełkowania pomysłu, przez wykonanie projektu, a następnie stworzenie dzieła, które w zamyśle artysty i całej babiackiej społeczności będzie nie tylko symbolem naszej placówki, wartości jakie są w niej przekazywane, ale też w przyszłości miłym obrazem przywołującym w pamięci wspomnienia z dawnych lat dla każdego, kto kiedyś był uczniem i stawiał pierwsze kroki pod skrzydłami Orła Białego.

Justyna Gruca