SPOTKANIE Z POLICJANTEM

7 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantem – sierżantem sztabowym Piotrem Matuszakiem z Posterunku Policji w Babiaku. Tematyka spotkania była dostosowana do wieku uczniów.

W pierwszej części spotkania dzieci z klas I-V miały okazję porozmawiać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem i autobusem szkolnym. Podkreślił, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa na drodze są elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien nosić. Pan policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem. Przypomniał, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Dzieci miały też okazję zademonstrować pozycje obronne w przypadku kontaktu z groźnym psem. Mogły zadawać pytania z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na które prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Druga część spotkania przeznaczona była dla uczniów klas VI-VIII i III gimnazjum. Tematem przewodnim było omówienie zagrożeń wynikających z zażywania substancji psychoaktywnych, w tym tak niebezpiecznych dopalaczy. Podczas prelekcji wykorzystano materiał filmowy zrealizowany przez stołecznych policjantów, w którym młodzi ludzie w oparciu o własne doświadczenie i posiadaną wiedzę przestrzegają przed zażywaniem substancji psychoaktywnych. Funkcjonariusz przybliżył również tematykę tzw. cyberprzemocy,  opowiedział o skutkach związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych. Omówił sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji. Przypomniał także, że nie należy ufać osobom, z którymi zawieramy znajomości poprzez Internet, że  nie należy przyjmować niczego od osób obcych oraz o tym, gdzie należy zwrócić się o pomoc w razie, gdyby taka sytuacja miała miejsce.

D. Nowakowska, J. Gruca