SPOTKANIE Z JAŚKIEM MELĄ

Kilkuset uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Babiaku pojawiło się 12.04.2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Babiaku, by odbyć niecodzienne spotkanie z Jaśkiem Melą. Osobą szczególną. Osobą niepełnosprawną, która śmiejąc się światu prosto w twarz dowiodła, że żadne bariery nie istnieją. Dziś jest podróżnikiem, działaczem społecznym, autorem książki „Poza horyzonty”, a także założycielem Fundacji Poza Horyzonty.

O Jaśku Meli zrobiło się głośno w 2002 roku za sprawą fatalnego wypadku z jego udziałem. 13- letni wówczas Mela wszedł do stacji transformatorowej, w której został porażony prądem. Chłopak stracił lewą nogę i prawą rękę. Jasiek w późniejszych latach stał się sławny, gdyż jako pierwszy niepełnosprawny i najmłodszy na świecie w ciągu jednego roku zdobył oba Bieguny, wszedł także na Elbrus i Kilimandżaro. Dzięki swojej niezłomności i uporowi stał się przykładem dla wielu osób. Na własnym przykładzie podróżnik opowiadał, że człowiek w swoim życiu nigdy nie może znaleźć się w sytuacji bez wyjścia. Zdaniem prowadzącego, do osiągnięcia sukcesów w życiu osobistym i zawodowym jest potrzeba zaakceptowania siebie takim, jakim jesteśmy. Mela przytoczył historie wielu osób niepełnosprawnych, które mimo swoich ułomności i przeciwności losu znakomicie radzą sobie w codziennym życiu. Przekonywał, że świat jest piękny i zdecydowanie za dużo narzekamy, nie doceniając tego co mamy. Jasiek dzieląc się ze zgromadzonymi doświadczeniami, często trudnymi, tragicznymi, zwrócił uwagę na to, co w życiu każdego z nas powinno być najważniejsze, a mianowicie: powinniśmy lubić siebie, widzieć w ludziach dobro i nigdy nie poddawać się, na przekór wszystkiemu i wszystkim.

Swoją postawą pełną otwartości, optymizmu i wewnętrznej siły, wielu zapewne zainspirował do działania i wiary we własne możliwości. Młodzież była zachwycona, a po spotkaniu nie zabrakło chwili na pytania. Uczniowie dopytywali o emocje, które towarzyszyły mu po wypadku, a także o marzenia Jaśka Meli. Nie zabrakło też chwili na wspólne zdjęcia i autografy.

Aleksandra Szudzik