DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018

1281 x 744 (2)

W tym roku nasza szkoła, po raz dziesiąty włączyła się do światowych obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem Tworzymy kulturę szacunku w Sieci”. Internet w dzisiejszych czasach zastępuje nam wszystko np. telefon, telewizję, sklepy, gazety a nawet pracę. Wiele osób nie potrafi się bez niego obejść. Dla większości jest on symbolem rozrywki w którą „wsiąkają’’ na parę godzin, a są to najczęściej młodzież i dzieci. Ale czy oni wiedzą kto przegląda to co oni robią lub z kim rozmawiają na czacie? Czy bezpieczeństwo w sieci w ogóle istnieje? Z naszej perspektywy tak, ale czy mamy rację? Udostępniając, wyrażając swoje zdanie, uważamy, że prezentujemy to tylko  swoim znajomym. Często niestety tak nie jest. A, dlaczego? Bo, tak naprawdę Internet nie zna granic. Na każdym kroku czai się jakieś niebezpieczeństwo.

Zaplanowaliśmy szereg działań promujących wśród uczniów właściwe nawyki korzystania z sieci. Tradycyjnie na szkolnych korytarzach i w klasach pojawiły się materiały dotyczące obchodów DBI, a kolorowe banery zachęcały do udziału w konkursach. Szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu na najciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2018, którego organizatorem jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje.

Wszystkie klasy uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu w Sieci. Pierwszoklasistom zaprezentowano Internet i związane z nim zagrożenia na podstawie kreskówki „Mój przyjaciel Necio”. Uczniowie klas drugich i trzecich uczyły się właściwego korzystania z Internetu realizując projekt „Przygody Plika i Foldera w Sieci ”.  

W klasach IV – V realizowano projekt edukacyjny „Bezpieczna przygoda z Internetem” poświęcony zagrożeniom prywatności w sieci oraz skutkom nierozważnych działań online. Pogadanki poświęcone cyberprzemocy, promowaniu zasad bezpiecznego korzystania z zasobów Sieci oraz stosowania Netykiety kontynuowano podczas lekcji wychowawczych.

Uczniowie chętnie brali udział w konkursach zorganizowanych w ramach obchodów DBI. Zadaniem pierwszoklasistów było przygotowanie prac plastycznych na temat „Razem z Sieciakami tworzymy bezpieczny i kulturalny Internet”.  Temat prac plastycznych klas drugich i trzecich brzmiał: „Bezpieczna i kulturalna przygoda z Internetem”. Uczniowie klas czwartych i piątych budowali „Przestrzenny model wirusa komputerowego”. Najlepsi internauci z klas IV-V mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa w Internecie biorąc udział w Quizie, który odbył się w dniu 26 stycznia. Wzięło w nim udział 35 uczniów. W celu wyłonienia zwycięzców konieczna była organizacja dogrywki.

Podczas uroczystego apelu z okazji DBI wystąpili aktorzy z Teatru „Moralitet” z Krakowa w przedstawieniu pt. „Słodka”, a zdobywcy czołowych miejsc w konkursach otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Sylwia Głośniak