DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

„Razem zmieniamy  Internet na lepsze”, takie hasło towarzyszyło tegorocznym obchodom światowego DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU, w które nasza szkoła włączyła się  po raz dziewiąty. Zaplanowaliśmy szereg działań promujących wśród uczniów właściwe nawyki korzystania z sieci. Tradycyjnie na szkolnych korytarzach i w klasach pojawiły się materiały dotyczące obchodów DBI, a kolorowe banery zachęcały do udziału w konkursach.

Wszystkie klasy uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu w Sieci. Pogadanki poświęcone cyberprzemocy, promowaniu zasad bezpiecznego korzystania z zasobów Sieci oraz stosowania Netykiety kontynuowano podczas lekcji wychowawczych. Uczniowie chętnie brali udział w konkursach zorganizowanych w ramach obchodów DBI. Zadaniem pierwszoklasistów było stworzenie projektu „Sieciakowego Promu Internetowego. Uczniowie klas II i III przygotowali prace plastyczne pod hasłem: „Z Zuźką i Tuńciem zmieniamy Internet na lepsze”. Przed uczniami klas IV-VI postawiliśmy w tym roku trudne zadanie. W konkursie literackim RYMOW@NKI mieli stworzyć krótki wierszyk o bezpieczeństwie w sieci. Na konkurs wpłynęło ponad 20 prac, spośród których wyłoniono i nagrodzono dziewięć najciekawszych. Jak zwykle dużą popularnością cieszył się Quiz wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie. Wzięło w nim udział 46 młodych internautów z klas IV-VI. Zdobywcy czołowych miejsc w konkursach otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski.

Podsumowaniem wszystkich działań był apel poświęcony promowaniu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu przygotowany przez uczniów klas szóstych pod okiem nauczycieli informatyki. Prezentowane podczas apelu treści  powinny skłonić uczniów do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci i uświadomić im, że komputer będący źródłem wspaniałej rozrywki może stać się niebezpieczny, jeżeli stracimy nad sobą kontrolę.

Elżbieta Stawicka