JUBILEUSZ ZNP. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej przypada w roku jubileuszu 110 rocznicy powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego. Z tej podwójnej okazji Zarząd Oddziału ZNP w Babiaku wraz z dyrektorami szkół i przedszkoli zorganizował uroczystą konferencję jubileuszową, na którą przybyło blisko 140 nauczycieli, pracowników oświaty oraz emerytów. Uroczystego otwarcia konferencji dokonały prezes ZO ZNP, Elżbieta Stawicka oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Babiaku, Beata-Kujawa Rutkowska. W świąteczny nastrój uczestników spotkania, wprowadzili uczniowie podstawówki  w Babiaku prezentując wzruszające wiersze i piosenki sławiące pracę nauczyciela. Serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyła wszystkim zebranym Beata Kujawa Rutkowska.

110 – rocznica powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego stała się okazją do przybliżenia historii i dorobku tej najstarszej organizacji związkowej nauczycieli i pracowników oświaty. ZNP swoje początki bierze ze Związku Nauczycieli Ludowych, który powstał 1 października 1905 roku podczas tajnego zjazdu nauczycieli w Pilaszkowie koło Łowicza. Pierwsze wzmianki o działalności ogniwa ZNP na terenie gminy Babiak pochodzą z 1924 roku. Z okazji wielkiego jubileuszu obecny zarząd uhonorował byłych prezesów dyplomami za wieloletnią pracę społeczną na rzecz Związku Nauczycielstwa Polskiego, zaś aktywni działacze związkowi otrzymali pamiątkowe upominki. Dokonano uroczystego przyjęcia w poczet członków związku trzech młodych nauczycieli. Wójt Gminy Babiak Pan Wojciech Chojnowski, w uznaniu za wkład w budowę publicznej oświaty został uhonorowany pamiątkową statuetką w postaci miniaturki pomnika ławki szkolnej.

Dopełnieniem uroczystości był wspólny obiad i deser w postaci ogromnego jubileuszowego tortu.

Elżbieta Stawicka