DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2015

Nasza szkoła, po raz siódmy włączyła się do światowych obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU, których celem jest zwrócenie uwagi dorosłych i dzieci na zagrożenia związane z aktywnością w sieci oraz edukacja w tym zakresie. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii było hasło „RAZEM TWORZYMY BEZPIECZNY INTERNET”.

Zaplanowaliśmy szereg działań promujących wśród uczniów właściwe nawyki korzystania z sieci. Tradycyjnie na szkolnych korytarzach i w klasach pojawiły się materiały dotyczące obchodów DBI, a na stronie internetowej szkoły został umieszczony baner zachęcający do udziału w obchodach. Szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu na najciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2015, którego organizatorem jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje.

Wszystkie klasy uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu w Sieci. Pierwszoklasistom  zaprezentowano Internet i związane z nim zagrożenia na podstawie kreskówki Sieciaki. Podsumowaniem zajęć było kolorowanie sieciaków i sieciuchów oraz podpisanie sieciakowych zasad.  Uczniowie klas drugich i trzecich uczyły się właściwego korzystania z Internetu ogladając „Przygody Plika i Foldera w Sieci”.   W klasach IV- VI realizowano projekt edukacyjny „3…2…1 Internet” prezentujący różne formy zagrożeń czyhających na młodego internautę. Pogadanki poświęcone cyberprzemocy, promowaniu zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieci oraz stosowania Netykiety kontynuowano podczas warsztatów realizowanych przez Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień z Płocka, których sponsorem była Gminna Komisja RozwiĄzywania Problemów Alkoholowych w Babiaku.

Uczniowie chętnie brali udział w konkursach zorganizowanych w ramach obchodów DBI. Zadaniem pierwszoklasistów było przygotowanie prac plastycznych na temat „Razem z Sieciakami tworzymy bezpieczny Internet”.  Temat prac plastycznych klas drugich i trzecich brzmiał: „Plik i Folder pomagają nam tworzyć lepszy Internet”. Najlepsi internauci z klas IV-VI mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa w Internecie biorąc udział Quizie, który odbył się w dniu 11 lutego. Wzięło w nim udział ponad 50 uczniów. W klasach piątych i szóstych w celu wyłonienia zwycięzców konieczna była organizacja dogrywki. Zdobywcy czołowych miejsc w konkursach otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Podczas tegorocznych obchodów DBI chcieliśmy zwrócić uwagę na to, iż każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi, bowiem odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

E.S.